Pestovanie rastlín bez zeminy?

22.08.2021

Pandémia väčšinu z nás dostala do stavu kedy trávime viac času vo svojej domácnosti. Niet sa čomu čudovať, že vznikol boom domácich džunglí. Skupiny na internete doslova prekypujú ľuďmi, ktorí prepadli rastlinnej vášni. Podporujú sa, vymieňajú si rastliny medzi sebou a dávajú si rady ohľadom starostlivosti.

A väčšina z nás práve na tej starostlivosti pohorí. Rastliny nakupujeme očami. Očarujú nás svojimi krásnymi listami alebo kvetmi. Prinesieme si ich domov s vidinou ako nám budú skrášľovať domácnosť. Ubehne nejaký ten čas a na rastline už vidíte prvé známky toho, že niečo nie je v poriadku. Mám jej dať viac zálievky? Mám dať menej? To je pomerne častá otázka začínajúcich pestovateľov.

Odpoveď častokrát býva, že sa má rastlina polievať raz za týždeň alebo za dva. Vždy závisí od typu kvietku, ktorý ste si priniesli domov. Áno, sú určené orientačné normy kedy by rastlina mala dostáva vlahu. Lenže aj tieto normy je potrebné si prispôsobiť podľa prostredia, ktoré doma máte. Zbytočne budete polievať dracénu raz za týždeň keď máte doma vyššiu vlhkosť a substrát nemá možnosť preschnúť. Tým pádom Vám rastlina stojí vo vode a pomaly jej hnijú korienky. Naopak to platí rovnako. Nebudete držať zamiokulkas o smädu len preto, že Vám niekto poradil, aby ste ho polievali raz za mesiac. Pritom v domácnosti môžete mať suchý vzduch, ktorý vytiahne z hliny vodu do poslednej kvapky.

Zavlažovanie teda rozhodne patrí medzi kategórie, ktorým začínajúci pestovateľ musí prísť na kĺb. Aj tu ale existujú rady ako si to urobiť jednoduchšie. Najjednoduchší spôsob je strčiť prst do hliny. Podľa toho spoznáte či je potrebné poliať rastlinu alebo nie. Väčšinou to ale v praxi vyzerá tak, že chodíte od jedného kvetináča k druhému a do každého strkáte prsty. Nehovoriac o tom, že občas trochu tej hliny aj vysypete na parapetnú dosku alebo na zem. Dá sa to spraviť aj jednoduchšie? Áno, dá a jednoducho. Zbavíte sa zeminy.

Nie je to žiadna novinka. V podstate okolo týchto rastlín chodíme v nákupnom centre. Reč je o hydroponickom pestovaní. Už zo samotného názvu asi tušíte ako toto pestovanie prebieha. Rastlina má koreňový systém ponorený vo vode, z ktorej si berie živiny na svoj rast. Princíp je podobný ako keď si dávate zakoreniť výhonky v zaváraninovom pohári s vodou. Nebudeme ale premiestňovať všetky rastliny do zaváraninových fľašiek. Predsa len by to nepôsobilo esteticky. Navyše substrát rastlina potrebuje aj z hľadiska opory.

Ako taký hydroponický substrát vyzerá? Podobá sa jemnému štrku. Doslova. Vážne, sú to kamienky. To ale neznamená, že teraz si zabehnete nazbierať okolo bytovky za hrsť kameňov a posadíte do toho svokrin jazyk. Aj keď, svokra by to možno prežila. Na takéto pestovanie sa používajú kamene, ktoré majú porézny povrch. To znamená, že v sebe dôkazu udržať vlhkosť dlhšie proti hladkým kamienkom.

Na trhu funguje viacero výrobcov hydroponických substrátov. Značka Lechuza v oblasti hydroponického pestovania funguje dlhodobo. Výhodou ich substrátov je, že si môžete vybrať z viacerých možností. Vždy ale záleží od toho čo pestujete. Zároveň vo svojich substrátoch majú zakomponované hnojivo, ktoré rastlinám vydrží na 4-6 mesiacov. Okrem toho majú v ponuke špeciálne kvetináče a odmerky, aby ste vedeli kedy treba doliať vodu. Majú jednoduchý a moderný dizajn. Do vody potom primiešate špeciálne hnojivo na tento štýl pestovania, aby ste rastline zaistili všetky potrebné živiny.

Okrem tohto štrkovitého substrátu ešte môžete použiť Lecu. Určite to poznáte, sú to také hnedé kamienky rôznych tvarov. Veľmi sa podobá na keramzit ale rozhodne to nie je rovnaký produkt. Leca je spracovaný íl zatiaľ čo keramzit je odpad, ktorý vzniká pri výrobe keramiky. Leca je chemicky neutrálna, má porézny povrch a nedrolí sa v takej miere ako keramzit. Samozrejme, na začiatok keď chcete vyskúšať ako sa Vám pestuje v hydropónii tak keramzit je lacná možnosť. Ak ale chcete takto pestovať viacero rastlín a chcete im zabezpečiť kvalitné podmienky tak určite by ste mali investovať aj do správneho substrátu.

Ďalším benefitom je, že sa v týchto hydroponických substrátoch nedržia škodcovia. Neznamená to, že rastliny majú ultra ochranu proti nechceným návštevníkom ale rozhodne sa nemusíte báť smútiviek (otravné, malinkaté mušky), ktoré by Vám lietali okolo očí a znepríjemňovali život. Navyše, ak Vám vadí aróma vlhkej zeminy tak tento spôsob pestovania je určite pre vás ten najlepší.

Moja osobná skúsenosť? Chvíľu mi trvalo kým som sa odhodlala na tento druh pestovania. Ale keď som sa k nemu dopracovala tak by som to nevymenila za nič iné. Využívam oba substráty (Lechuza aj Leca). Pre mňa je najpohodlnejšie mať rastliny v priehľadných nádobách, takže môžem sledovať v akom stave je hladina vody, ako sa rozrastá koreňový systém a navyše to na mňa pôsobí esteticky a prirodzene. Výhodou je, že nemusím riešiť či sa mi okrasný obal hodí k interiéru :)

Určite odporúčam navštíviť hydroflora.sk. Na stránke nájdete bližšie informácie ohľadom hydroponických substrátov. Za mňa, ak k nim prídete osobne určite tam narazíte na niekoho, kto sa tomuto pestovaniu venuje a dáte s ním plnohodnotnú reč, pri ktorej sa aj niečo naučíte. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky