Senecio Rowleyanus - vyzerá ako hrášok, ale nie je to hrášok

10.10.2021

Keď rastlinkár povie, že má doma starčeka, určite tým nemyslí starého pána s paličkou, silnými dioptriami a zubnou protézou na nočnom stolíku. Aj keď nie je vylúčené, že má doma aj takého, s najväčšou pravdepodobnosťou má na mysli rastlinu. 

Už na prvý pohľad je jasné, prečo práve hrášok. Starček je sukulent. Tak ako všetky sukulenty aj on má mäsité listy, v ktorých rastlina udržuje vodu, aby prežila v nehostinných podmienkach. Napríklad pri zábudlivých pestovateľov. Lenže v tomto smere je starček zradnou rastlinou. 

Prinesiete si ho domov. Staráte sa oňho. Dávate mu toľko lásky a pozornosti, že by ostatné rastliny mohli závidieť. Lenže on aj napriek tomu všetkému začne strácať svoju životaschopnosť. Guľaté lístočky sa buď scvrknú alebo zmäknú až kým neodpadnú zo stonky úplne. Nevyháňa nové guľôčky až sa napokon stane, že celý uschne. Alebo splesnivie.

Ako je to možné? Všade predsa píšu o tom, ako je starček nenáročná rastlina. Keď ale vyhadzujete už tretie pozostatky tohto chudáka tak tomu už neveríte. Našťastie existuje internet. A na internete sa dajú nájsť rady. Ako napríklad tu ------------------------->

Jednoduchý obrázok kde je vysvetlené čo je asi zle s vašou rastlinkou keď nevyzerá tak ako má vyzerať. Okrem toho tu je ešte pár rad od pestovateľov, ktorý tohto fešáka predávajú. 

Stále sa bavíme o sukulentu. To znamená, že potrebuje veľa slnka, aby mal zdravé listy. Lenže toto slnko by nemalo byť priame, aby ho nespálilo. Vidíte, už sa to komplikuje. Je to rastlina, ktorá rastie v Namíbii a Madagaskare ale vyskytuje sa väčšinou v tieni väčších rastlín. V domácom prostredí jej úplne postačí ak budete mať na okne záclonu. 

Podmienky na pôdu sú jasné. Potrebuje vzdušný substrát, ktorý v sebe nebude udržiavať vodu. V príliš vlhkej zemine začnú jemné korienky zahnívať. Buď si kúpite zeminu, ktorú zmiešate s pieskom a jemným štrkom alebo špeciálny substrát na sukulenty a kaktusy. Nemusíte mať strach keď kúpite vreco zeminy a zrazu zistíte, že je to štrk. Tieto rastliny úplne v pohode žijú v chudobnej pôde. 

Večným bojom ale býva polievanie. Ono sa ľahko povie, aby ste toho chudáka poliali raz za dva týždne, lenže aj táto rada sa odvíja od viacerých faktorov. Ak je vykurovacia sezóna a máte starčeka nad radiátorom tak mu pôda preschne skôr. Ak naopak, máte doma vlhko tak sa pokojne môže stať, že aj po troch týždňoch od zálievky má stále vlhkú zeminu. V konečnom dôsledku je to celé o sledovaní. Najviac sa ale osvedčila rada, strčiť prst do hliny. Tak zistíte ako na tom rastlina je so zálievkou a nemusíte kupovať žiadne prístroje na meranie vlhkosti v zemine. Áno, aj také veci existujú. 

Podstatnou radou je aj do akého kvetináča ho dať. Rozhodne je dobré vybrať taký, ktorý má odtok na vodu. Ideálne aj s podmiskou, aby sa voda nevalila po parapete kade, tade a vy ho mohla tadiaľ aj pokojne polievať. Áno, odporúča sa ho zalievať zospodu. Stále to ale záleží od toho ako sa mu u vás doma darí. Ten môj fiškún je spokojný aj s rosením, takže ho mám v maličkej, sklenenej miske.

Keď sa aj stane, že vám z nejakého dôvodu začne umierať, nevešajte hlavu. V takom prípade z neho môžete pokojne zrezať zdravé stonky, ktoré necháte zakoreniť. Stačí ich položiť na vhodný substrát. Ideálne je mať aspoň 10 cm stonku, ktorú stočíte do slimáka. On už potom vyhodí korienky. Ak takémuto zakoreňovaniu neveríte, tak pokojne môžete skúsiť aj klasiku vo vode. Alebo... použijete inú osvedčenú techniku zakoreňovania. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky